Premier M. Morawiecki podpisał porozumienie z NSZZ “Solidarność”

0
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał w Hucie Stalowa Wola porozumienie ze związkiem zawodowym “Solidarność”. Wśród sygnatariuszy znaleźli się – po stronie rządowej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, a po stronie związkowej przewodniczący “Solidarności” Piotr Duda.

Porozumienie obejmuje przede wszystkim relacje pomiędzy pracodawcami a pracownikami sfery budżetowej. Zostaną utrzymane emerytury pomostowe. “To rozwiązanie, które pozwala na wypłacanie wsparcia do momentu uzyskania prawa do emerytury lub osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Z tej możliwości korzystają osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dotyczy to np. zatrudnionych w górnictwie, energetyce, ale także nauczycieli pracujących w ośrodkach szkolno-wychowawczych czy członków zespołów ratownictwa medycznego” – napisano w komunikacie rządowym.

Pracownicy Domów Pomocy Społecznej otrzymają około 600 złotych miesięcznie dodatku. Obejmie on około 55 tysięcy pracowników tych placówek. Dodatki będą dotyczyć okresu od kwietnia do grudnia 2023 roku. 

Podpisane porozumienie zakłada podwyższenie od lipca tego roku minimalnego wynagrodzenia minimalne, które wyniesie 3600 złotych. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie natomiast do 23,50 zł.

Zmieni się też sposób obliczania minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 roku do płacy minimalnej nie będą wliczane dodatki za wykonywanie pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia, praca związana z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym oraz praca szczególnie niebezpieczna.

Zwiększone zostaną też Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych. Wsparcie z tego Funduszu przeznaczane jest bezpośrednio dla pracowników, na przykład w postaci dofinansowania do wypoczynku. Odprowadzane na fundusz środki zależą od przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. “Ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19 jako punkt odniesienia wykorzystywany był 2019 rok. Od lipca 2023 roku odniesieniem będzie rok 2021. W 2024 roku na podstawie ustawy budżetowej nastąpi odmrożenie do poziomu z roku 2022 r. To sprawi, że fundusz będzie dysponował większymi środkami dla pracowników” – napisano w komunikacie.

Od 1 stycznia 2024 roku zostanie zwiększony limit odliczeń od dochodu składek związkowych – z kwoty 500 zł do kwoty 840 zł.

W ramach podpisanej umowy Huta Stalowa Wola otrzyma ponad 600 milionów złotych na rozwój i inwestycje. “Dzięki rządowemu wsparciu, Huta Stalowa Wola będzie mogła sprawnie produkować najnowocześniejsze wozy piechoty „Borsuk”, a także pracować nad produkcją polskiej wersji armatohaubic K9 Thunder” – czytamy w komunikacie.

To między innymi środki na rozbudowę i modernizację infrastruktury oraz maszyn używanych do produkcji. “Część z nich będzie przeznaczona na modernizację i zwiększenie kompetencji produkcyjnych HSW Oddziału Autosan w Sanoku do produkcji cywilnej i sprzętu wojskowego, w tym między innymi pojazdów specjalnych 4×4” – napisano w oświadczeniu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!