Minister A.Moskwa – jesteśmy przeciwni zakazowi sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polska od początku była przeciwna wprowadzeniu zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku – podkreśliła w Brukseli minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. Dodała, że w sprawie przepisów, które czekają na ostateczne zatwierdzenie, pojawia się coraz więcej głosów sceptycznych. 

„Państwa się budzą i zaczynają sobie kalkulować, że ten 2035 rok to wcale nie jest tak daleko i że nie jest to możliwe” – powiedziała Anna Moskwa. “Szczególnie te mniejsze państwa, które, można sobie wyobrazić, będą zalane zagranicznymi technologiami. Ich społeczeństwa zaczynają też rozumieć tę rzeczywistość, rozumieć dla siebie konsekwencje” – dodała minister klimatu. Przyznała, że w ostatnim czasie prace spowolniły. „Nas to cieszy, każde opóźnienie wejścia w życie dokumentu jest dobrą wiadomością” – podkreśliła minister Moskwa. 

Powodem przedłużających się prac jest sprzeciw Niemiec na ostatniej prostej i brak ich zgody na ostateczne przyjęcie przepisów zaakceptowanych przez Parlament Europejski. Minister klimatu i środowiska powiedziała, że Polska nie tworzy jednak koalicji z Niemcami, bo postulaty Warszawy nie pokrywają się z postulatami Berlina. Niemcy chcą bowiem utrzymania roku 2035, a zależy im tylko na tym, by zapewnić, że auta będą zasilane paliwami syntetycznymi.

„W tym absolutnie złym dokumencie jest zakaz rejestracji nowych aut spalinowych po 2035 roku” – powiedziała minister Moskwa. “Niemcy proponują zmianę tej definicji i uznanie, że nie jest autem spalinowym każde auto, które jest zasilane każdym innym paliwem, niż paliwo tradycyjne, czyli paliwa syntetyczne, biopaliwa. I Niemcy w tym swoim głosie nie mówią o wycofaniu 2035 roku, tylko o poszerzeniu definicji, tak żeby były bardziej korzystne dla ich oczekiwań i dla aktualnego rozwoju rynku paliw” – powiedziała Anna Moskwa. Polska nie ustaje jednak w zabiegach, by przekonać inne państwa, że dokument jest nierealistyczny i by ostatecznie go odrzucić. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!