Radosław Fogiel (PiS) o projekcie dot. immunitetów

0
95
Fot. Facebook: PIS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel wyraził nadzieję, że kluby opozycyjne poprą rozwiązania dotyczące ograniczenia immunitetów parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów. W ubiegłym tygodniu klub PiS-u przedstawił projekt zmiany konstytucji w tym zakresie, wraz z projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Dotyczy to zniesienia immunitetu formalnego, a pozostawienia wyłącznie immunitetu materialnego. 

Radosław Fogiel powiedział podczas porannej konferencji prasowej, że chodzi o to, by parlamentarzyści nie ukrywali się za immunitetem, jeśli chodzi o przewiny niezwiązane z pełnieniem obowiązków. Dodał, że proponowane przepisy miałyby wejść w życie w następnej kadencji Sejmu. “Liczę, że opozycja uzna, iż obywatele zasługują na taką reformę, która umożliwi dużo sprawniejsze procedowanie w przydaku łamania prawa przez sędziów, prokuratorów, czy parlamentarzystów” – mówił. 

Radosław Fogiel powiedział też, że są wymogi prawne dotyczące zmian w konstytucji. “Nie można procedować takich projektów wcześniej niż po trzydziestu dniach. Najpierw ten termin musi minąć, żebyśmy mogli zająć się tym na posiedzeniu Sejmu. Oczywiście nie jest to jeszcze to posiedzenie Sejmu” – mówił. 

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 (307) głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!