Polska: premier Morawiecki po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych

0
70
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki/Kancelaria Premiera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Wilnie, że Europa musi zrobić wszystko, by nie stać się w przyszłości przedmiotem rosyjskiego szantażu. Po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych zaznaczył, że Polska i Litwa od dawna ostrzegały przed rosyjskim zagrożeniem i błędną polityką energetyczną. “Niestety trzeba było zdarzeń ostatnich miesięcy, by Europa Zachodnia i cały świat przyznały nam rację” – zaznaczył.

“Niemiecko-rosyjska polityka gazowa musi nieodwracalnie przejść do przeszłości” – dodał premier. Wskazał, że prawdziwa cena rosyjskiego gazu to szantaż oraz “cena krwi, która jest przelewana przez Ukraińców”.

Premier Morawiecki podkreślił, że sankcje wobec Rosji stają się z dnia na dzień coraz bardziej skuteczne, a Europa nie może się w tej kwestii poddać. Dodał, że jesteśmy świadkami przebudowy architektury bezpieczeństwa.

Pytany o niemiecką pomoc dla Ukrainy Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jest ona niewystarczająca.

Premier wezwał też Unię Europejską do zmiany polityki w kwestii ustalania cen energii. Wskazał, że te dotychczasowe mechanizmy prowadzą do napięć społecznych i przyczyniają się do inflacji.

Były to trzecie polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe z udziałem premierów oraz ministrów. Zakończyło je podpisanie wspólnej deklaracji w sprawie rozwoju współpracy dwustronnej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!