Illinois: pieniądze dla regionów najbardziej dotkniętych problemem uzależnienia od opioidów

0
Fot. WFMJ.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Gubernator J.B. Pritzker w piątek wydał natychmiastowy nakaz utworzenia stanowego biura, które będzie nadzorować dystrybucję ponad 700 mln dol w ciągu następnych dwóch dekad dla miast i dzielnic w Illinois najbardziej dotkniętych uzależnieniem od opioidów.

J.B. Pritzker, powiedział na konferencji w piątek, że stan i lokalne władze w tym Biuro prokuratora generalnego Illinois, złożyły tysiące pozwów sądowych przeciwko różnym koncernom farmaceutycznym przez lata. Prokurator generalny Illinois Kwame Raoul ogłosił w lutym, że przewidywany udział dla Illinois wynosi 760 mln dolarów. Pieniądze miałyby być wypłacane przez następne 18 lat. 

Illinois był jednym z kilku stanów, które stały się częścią ogólnokrajowej ugody w sprawie opioidów o wartości 26 mld dol. zawartej z trzema największymi dystrybutorami leków w kraju: Cardinal, McKesson i AmerisourceBergen oraz jednym producentem Johnson & Johnson.

Kryzys opioidowy został pogorszony przez pandemię COVID-19. Od 2020 roku liczba śmierci spowodowana opioidami w Illinois wzrosła do 33%. 

Rozporządzenie gubernatora wzywa do rady doradczej, składającej się z osób posiadających doświadczenie w walce z nadużywaniem opioidów, aby skierować fundusze do społeczności w oparciu o populację, wskaźniki wykorzystania opioidów, zgony z powodu przedawkowania i ilość opioidów wysyłanych do poszczególnych obszarów stanu.

Sekretarz Departamentu Usług Społecznych Illinois, Grace Hou, zauważyła, że jej departament ma “uprawnienia” do dysponowania ponad 108 milionami dolarów z tytułu zawartej ugody. Powiedziała, że większość funduszy zostanie wykorzystana na prewencję i programy odwykowe, w tym programy leczenia, edukację i zwiększony dostęp do Narcan – leku używanego do leczenia pacjentów, którzy doświadczyli przedawkowania.

Jesienią władze mają zadecydować o tym gdzie pieniądze zaczną być przydzielane.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!