Polska: dwa miliony Polaków zagrożone ubóstwem

0
347
Fot. Caritas Europa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dwa miliony Polaków są zagrożone ubóstwem – alarmują specjaliści. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) razem z ekonomistami i Caritas Polska przygotowała analizę rynku konsumenckiego. Wynika z niej, że inflacja najbardziej uderza w Polaków zarabiających najmniej. “W tej grupie ponad 66 procent oszczędza na podstawowych produktach” – mówi Konrad Raczkowski z Centrum Gospodarki Światowej UKSW.

Ekonomista dodaje, że większość z osób, których dotyka ubóstwo wynikające z inflacji, wcześniej nie korzystała z żadnej odgórnej pomocy. To przede wszystkim ludzie, którzy uważali, że można samemu zapracować na podstawowe potrzeby. W dobie coraz wyższych kosztów życia po prostu nie stać ich na opłacanie rachunków czy kupno żywności.

Najuboższym Polakom pomaga od lat m.in. Caritas Polska. Organizacja dostaje żywność i inny produkty pierwszej pomocy z sieci sklepów, które zrzesza Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Dyrektor Caritas Polska ksiądz Marcin Iżycki ocenia, że wsparcie sieci handlowych pozwala wspierać wiele ubogich rodzin. Szczególne znaczenie ta pomoc miała w czasie pandemii oraz wojny na Ukrainie – dodaje dyrektor Caritas Polska. “Sieci handlowe były i są w takich sytuacjach partnerami, na których można liczyć” – zaznacza. Tylko w ubiegłym roku Caritas Polska zorganizowała pomoc o wartości ćwierci miliarda złotych.

Prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz przypomniała z kolei, że sieci handlowe poprzez realizacje różnych programów wspierają wiele grup społecznych: od wielodzietnych rodzin, przez samotne matki, domy dziecka i seniorów, a – od wybuchu wojny na Ukrainie – także uchodźców. Organizacja realizuje szereg programów przy wsparciu Caritas Polska. Są to m.in. “Spiżarnia Caritas” oraz “Wigilia Caritas”. To również programy, które pomagają wyrównywać szanse wśród dzieci z ubogich rodzin, na przykład “Tornister pełen uśmiechu”.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 18 sieci handlowych. Są to zarówno sklepy spożywcze, jak i placówki oferujące różnego rodzaju towary do wyposażenia wnętrz i ogrodów oraz sprzedające meble. Caritas Polska tylko w 2019 roku – dzięki środkom przekazanych przez POHiD i jej partnerów – przekazała pomoc wartą 70 milionów złotych oraz 11 ton żywności.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!