Ukraina – M. Błaszczak: chcemy sąsiadować z wolną Ukrainą

0
176
Fot. Twitter: MON
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska chce sąsiadować z wolną Ukrainą, dlatego ją wspiera militarnie. Szef MON spotkał się w Kijowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. 

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu podkreślił, że pokój na Ukranie jest także w polskim interesie. “Rozmawialiśmy także na temat możliwości szkolenia żołnierzy ukraińskich w Polsce. Mogą być szkoleni saperzy, wszyscy doskonale wiemy, że Rosjanie na okupowanym terytorium ukraińskim zostawili miny, więc należy je usunąć. Jesteśmy gotowi, żeby szkolić żołnierzy ukraińskich, żeby mogli rozminowywać te terytoria” – mówił Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że wartość przekazanej przez nas pomocy to już ponad miliard 700 milionów dolarów. Przekazaliśmy między innymi broń polskiej produkcji – przenośne przeciwlotnicze zestawy Piorun i haubice Krab; również około 250 czołgów. Wicepremier dodał, że przyjęcie przez Polaków ponad 4 milionów Ukraińców – głównie dzieci, kobiet i osób starszych – to dowód naszej przyjaźni i dobrosąsiedzkich relacji.

Wcześniej Mariusz Błaszczak spotkał sie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Stosunki między Ukrainą a Polską będą się rozwijać, a kraje staną się sobie jeszcze bliższe, zapowiedział ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski w imieniu narodu ukraińskiego i swoim własnym podziękował Polsce za wsparcie dla uchodźców uciekających przed wojną. Podkreślił również znaczenie polskiej wojskowej pomocy dla zmagającego się z agresorem kraju. “Polski resort obrony wspiera armię ukraińską. Jesteśmy przekonani, że w tej trudnej sytuacji jesteśmy razem. Jesteśmy razem podczas tej tragedii spowodowanej rosyjską agresją. Nasze relacje w czasie pokoju będą się tylko umacniać.

Minister M.Błaszczak podziękował Wołodymirowi Zełeńskiemu za obronę niezależności i suwerenności Ukrainy. “To także niezależność i suwerenność Polski” – podkreślił.

Wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski skierował do parlamentu projekt ustawy przyznającej obywatelom polskim specjalny status na Ukrainie. Zgodnie z projektem obywatele polscy mają otrzymać takie same prawa i gwarancje, jakie Polska zaoferowała Ukraińcom, uciekającym z kraju przed rosyjską inwazją.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!