Największa partia Czarnogóry wycofuje poparcie dla rządu, możliwy wniosek nieufności wobec premiera

0
144
Fot. premier Dritan Abazović - SeeNews.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Największe ugrupowanie w czarnogórskim parlamencie wycofuje poparcie dla rządu. W Podgoricy odbywają się akcje protestacyjne. Niezadowolenie demonstrujących wywołała decyzja o podpisaniu przez rząd umowy z serbskim kościołem prawosławnym, faworyzująca go wśród innych związków religijnych. 

Na początku lipca doszło do starć z policją. Następnie przed budynkiem parlamentu w Podgoricy rozpoczęła się ciągła manifestacja. Na protesty zareagowała Demokratyczna Partia Socjalistów prezydenta Milo Djukanovicia. Prezydium partii wycofało swoje poparcie dla rządu Dritana Abazovicia. 

Z oświadczenia dla mediów wynika, że w ciągu tygodnia posłowie DPS mają podjąć odpowiedni kroki prawne. Oznacza to prawdopodobnie wniosek o wotum nieufności. Takie samo wotum, po którym szefem rządu został obecny premier Dritan Abazović. Wtedy obalono gabinet uważany za zbyt proserbski i antyeuropejski. Obecny rząd został powołany dwa i pół miesiąca temu. 
Czarnogórska scena polityczna czeka na powrót premiera Dritana Abazovicia do kraju. W poniedziałek uczestniczył on w uroczystościach upamiętniających masakrę w bośniackiej Srebrenicy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!