Brytyjska prasa o odejściu premiera Johnsona

0
126
Fot. BBC - UK Parliament/Jessica Taylor
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Brytyjska prasa jest podzielona w ocenie odchodzącego premiera. Ale ponad podziałami rysuje się zgoda, że Boris Johnson powinien odejść jak najszybciej, a nie czekać na wyłonienie następcy.

“Upadek” – to tytuł w dzienniku I. “Upadek Clowna” – tak widzi to tygodnik Economist. Egotyzm, brak szacunku dla własnej partii i małostkowość – tak wczorajsze przemówienie podsumowuje Guardian. “Brytania nie powinna pozwolić, by skompromitowany lider został jako premier tymczasowy” – apeluje lewicowy dziennik.

To również stanowisko konserwatywnego Timesa. “Odejdź natychmiast ” – brzmi tytuł stanowiska redakcyjnego. “Pan Johnson odchodzi w hańbie” – czytamy w dzienniku. Daily Telegraph ostrzega, że obecna sytuacja grozi paraliżem brytyjskiej polityki. Apeluje, by Konserwatyści wybrali następcę tak szybko, jak się da. “Im dłużej Boris Johnson będzie na stanowisku, tym bardziej uderzy w pozycję sondażową Torysów” – ostrzega prawicowa gazeta.

Financial Times tytułuje swoje stanowisko redakcyjne: “Po Johnsonie Brytania potrzebuje innej polityki”. “Od następcy zamiast blefów potrzebujemy trzeźwego spojrzenia na szczegóły, zamiast podprogowych przekazów -budowy konsensusu” – apeluje dziennik. Redakcja podkreśla, że Boris Johnson ma się też czym chwalić. Wymienia tu wsparcie dla Ukrainy i zaangażowanie w ograniczanie skutków zmian klimatycznych.

Cieplejsze pożegnanie premiera znajdziemy na okładce tabloidu Sun: “Dziękujemy za brexit, Boris”. A także w Daily Express:”Zwróciłeś Brytanii jej wolność”. Dziennik pisze, że premier odszedł ze stanowiska z godnością. “Dał swemu narodowi swobodę i nadzieję” – czytamy w stanowisku redakcyjnym.

Z kolei Daily Mail wybija wielkimi literami pytanie: “Co oni do cholery zrobili?”. To wyraz niedowierzania, że posłowie pozbyli się swego szefa, który dwa i pół roku temu dał im historyczny triumf wyborczy. Według dziennika to był “dzień, w którym konserwatyści postradali zmysły”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!