Prezydent Ukrainy: “cały świat pomaga naszemu krajowi, a wystarczyłoby przyjąć nas do NATO”

0
221
Fot. The Hill
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Ukrainy jest przekonany, że nie ma na świecie lepszych gwarancji bezpieczeństwa niż te, które może zapewnić Sojusz Północnoatlantycki.

W rozmowie z CNN Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj jest gotów dołączyć do każdej struktury, która zapewni Ukrainie zakończenie wojny i gwarancje bezpieczeństwa. “Nie zrezygnowaliśmy z drogi do NATO, ale zrezygnowano z nas. Cały świat jest świadkiem, że to nie od nas zależy decyzja o przystąpieniu naszego państwa do Sojuszu. To decyzja wyłącznie państw członkowskich” – podkreślił.

Wołodymyr Zełenski dodał, że z radością przyjął informację o decyzji dotyczącej przyłączenia do Sojuszu Szwecji i Finlandii. Zaznaczył jednocześnie, że Ukrainie – mimo płynącej od partnerów pomocy militarnej i finansowej – byłoby o wiele łatwiej stawić czoła rosyjskim najeźdźcom, będąc członkiem NATO. “Teraz mówimy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy, o broni i wsparciu finansowym, a po prostu można było się zjednoczyć i przyjąć Ukrainę do NATO. To nie była kwestia ostatniego roku, dyskutowano o tym od dziesięcioleci. Zawsze znajdowano powody, dla których Ukraina nie może dołączyć do Sojuszu. Szwecję i Finlandię przyjęto od razu” – zaznaczył. Podkreślił, że decyzja w sprawie Szwecji i Finlandii była słuszna, a w sprawie Ukrainy – nie. “To historyczny błąd” – dodał.

Ukraiński przywódca podziękował też zagranicznym partnerom za wsparcie, którego udzielają jego krajowi w walce z Rosją. Jednak – jak zaznaczył na antenie CNN – pomoc jest wciąż niewystarczająca, aby Ukraińcy mogli zwyciężyć.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!