Polska: Sejm uchwalił ustawę o pomocy kredytobiorcom

0
133
Fot. Twitter: Sejm RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wprowadza on między innymi powszechne wakacje kredytowe – bez spłat rat kredytu, dostępnych dla tych, którzy mają kredyty w złotych, a nieruchomość przeznaczona jest na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Zawarto w nim także przepisy wzmacniające Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. 

Sprawozdawca komisji finansów, poseł Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że z pomocy będą mogli skorzystać kredytobiorcy złotówkowi. Dodał, że skorzysta na tym wiele rodzin, głównie tych, którzy zaciągali kredyty dwa lata temu i rok temu, gdy stopy procentowe były niskie.

Poseł Porzucek dodał, że w czasie prac w sejmowej komisji finansów do projektu wniesiono poprawkę wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października. “To jest duże wsparcie dla polskich rodzin” – powiedział. Dodał, że wysoka inflacja dotyka też innych krajów naszego regionu. 

Tarcze antyinflacyjne obowiązują do 31 lipca. Obniżają one stawkę podatku VAT na paliwa z 23 na 8 procent, a stawkę VAT na prąd i ciepło do 5 procent. VAT na gaz został zredukowany do zera. Zerowa stawka tego podatku obowiązuje również na podstawowe produkty żywnościowe oraz na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. 

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom trafi teraz do Senatu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!