Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Wspólnoty w tym roku. Z jej przewidywań wynika, że unijna gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4,0 procent, to o trzy dziesiąte punktu procentowego mniej niż listopadowe szacunki.
W przyszłym roku natomiast PKB Unii ma wzrosnąć o 2,8 procent, tymczasem jesienią Komisja przewidywała, że wzrośnie o 2,5 procent.
“Przeciwności dla wzrostu gospodarczego miały efekt mrożący dla europejskiej gospodarki – szybko rozprzestrzeniający się wariant omikron, dalszy wzrost inflacji napędzany gwałtowanym wzrostem cen energii i zakłócenia w łańcuchu dostaw. Ale podstawy są solidne. Przeciwne wiatry mają słabnąć i przewidujemy, że wiosną ścieżka wzrostu nabierze tempa” – powiedział unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni. Według niego, presja cenowa zapewne utrzyma się do lata i później ma spaść wraz z osłabieniem wzrostu cen energii i zmniejszeniem tak zwanych wąskich gardeł w dostawach.
Z prognoz Brukseli wynika, że inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent a w przyszłym będzie o dwa punkty procentowego niższa. “Niepewność i ryzyko pozostają jednak wielkie” – zastrzegł unijny komisarz.
Komisja Europejska podkreśla, że cały czas pandemia wpływa na wzrost gospodarczy i wiele unijnych krajów znajduje się pod presją zwiększonego obciążenia systemów opieki zdrowotnej i niedoboru pracowników z powodu zakażeń, czy kwarantanny.
Unijni eksperci napisali w analizie dotyczącej Wspólnoty, że zakłócenia w łańcuchu dostaw, niedobory półprzewodników i niektórych surowców będą wpływać negatywnie na produkcję w pierwszym półroczu. “I co nie mniej ważne, oczekuje się, że ceny energii pozostaną obecnie podwyższone przez dłuższy czas aniżeli przewidywały to jesienne prognozy, wywierając tym samym większy wpływ na gospodarkę i powodując wyższą presję inflacyjną” – podkreśliła Komisja.