Niemcy: spór między CDU i SPD w sprawie obowiązku szczepień

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Niemczech trwa dyskusja na temat obowiązku szczepień, z której wyłania się coraz ostrzejszy spór między rządzącą SPD a opozycyjną chadecją. Premier Bawarii Markus Söder ogłosił, że w swoim landzie nie zamierza jeszcze wprowadzić obowiązkowych szczepień dla personelu pielęgniarskiego.

Ustawę o obowiązku szczepień dla pracowników medycznych Bundestag zatwierdził w grudniu ubiegłego roku. Wcielenie jej w życie leży jednak w gestii władz landowych. Większość lokalnych rządów przychyliło się do zaleceń kanclerza Olafa Scholza, który zastanawiał się nad wprowadzeniem ustawy w połowie marca. 

Sprzeciwił się temu premier Bawarii Markus Söder. “Obowiązkowe szczepienia w szpitalach i domach opieki nie powstrzymają fali Omikronu, ale za to spotęgują i tak już dojmujące deficyty kadrowe w tym sektorze” – zaznaczył szef CSU, dodając, że nie chce egzekwować ustawy w zasugerowanym terminie.

W sukurs przyszedł mu lider siostrzanej CDU Friedrich Merz. Według niego na obecnym etapie pandemii należałoby rozważyć inne strategie. Opór chadecji w sprawie obowiązku szczepień w placówkach medycznych wywołał dezaprobatę socjaldemokratów. Kanclerz Olaf Scholz stwierdził, że zachowanie szefów CDU i CSU jest “z prawnego punktu widzenia kuriozalne”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!