USA-Chiny: pierwsza telefoniczna rozmowa prezydentów Joe Bidena i Xi Jinpinga

0
566
Chiny USA Joe Biden Xi Jinping
Fot. Star Tribune
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Według komunikatu Białego Domu Joe Biden wyraził zaniepokojenie nieuczciwymi praktykami handlowymi Pekinu i agresywnymi działaniami Chin w regionie. Zadeklarował jednak gotowość współpracy tam, gdzie będzie to w interesie Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom poinformował, że podczas rozmowy chińskim przywódcą Joe Biden podkreślił, że jego priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i dobrobytu Amerykanom oraz utrzymanie wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku. „Prezydent Biden wyraził fundamentalne zaniepokojenie nieuczciwymi praktykami ekonomicznymi Chin, represjami wobec Hong Kongu a także działaniami regionie, w tym wobec Tajwanu” – napisano w komunikacie. Rozmowa dotyczyła także kwestii zmian klimatu, walki z pandemią, bezpieczeństwa międzynarodowego i kontroli zbrojeń. „Prezydent Biden zadeklarował gotowość do praktycznego, skierowanego na rezultaty zaangażowania tam, gdzie będzie to w interesie narodu amerykańskiego oraz naszych sojuszników” – poinformował Biały Dom. 

Rozmowa Joe Bidena z Xi Jinpingiem była pierwszym bezpośrednim kontaktem obu przywódców od objęcia urzędu przez nowego prezydenta USA 20 stycznia. Według przedstawicieli Białego Domu Joe Biden nie planuje na razie zniesienia wprowadzonych przez swego poprzednika ceł na produkty z Chin i nie zamierza zmniejszać amerykańskiej obecności wojskowej w Azji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!