USA: Kongres debatuje nad impeachmentem

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Amerykański Kongresu rozpoczął procedurę impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa pod zarzutem podburzenia swoich zwolenników do szturmu na Kongres. Wcześniej Izba Reprezentantów wezwała wiceprezydenta Mike’a Penca do usunięcia prezydenta z urzędu. Wiceprezydent odrzucił jednak ten postulat.

W rezolucji przyjętej głosami demokratów Izba Reprezentantów wezwała wiceprezydenta USA by zastosował 25 poprawkę do konstytucji, która umożliwia usunięcie prezydenta przez gabinet gdy jest niezdolny do sprawowania swojej funkcji. Mike Pence odrzucił to żądanie argumentując, że byłoby to sprzeczne z interesem kraju oraz konstytucją. Izba Reprezentantów przystąpiła więc do procedury postawienia prezydentowi formalnych zarzutów w ramach tak zwanego impeachmentu. Do demokratów żądających usunięcia z urzędu Donalda Trumpa przyłączyła się niewielka grupa republikanów. Jest wśród nich trzecia w hierarchii tej partii Liz Cheney. „Prezydent Stanów Zjednoczonych zgromadził tłum i rozpalił ogień, który doprowadził do ataku” – napisała Cheney w oświadczeniu. Prezydent Donald Trump odrzuca zarzuty twierdząc, że jego wystąpienie poprzedzające szturm na Kongres było całkowicie właściwe. Jeśli Izba Reprezentantów postawi Donaldowi Trumpowi zarzuty to zostaną przesłane do Senatu. W tej chwili nie wiadomo kiedy miałoby dojść do procesu prezydenta.

Sytuacja w Waszyngtonie jest bardzo napięta. FBI ostrzega przed możliwymi protestami uzbrojonych ekstremistów. Tysiącom żołnierzy Gwardii Narodowej stacjonującym w stolicy wydano długą broń. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!