USA – Impeachment prezydenta Donalda Trumpa

0
Impeach Trump
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Izba Reprezentantów postawiła prezydentowi Donaldowi Trumpowi formalny zarzut podburzenia swoich zwolenników do buntu przeciwko państwu. Za rezolucją w tej sprawie głosowali Demokraci oraz dziesięcioro Republikanów.
Donald Trump jest pierwszym w historii prezydentem, którego dwukrotnie postawiono w stan oskarżenia w ramach procedury impeachmentu. 

Członkowie Kongresu, którzy głosowali za rezolucją zarzucili prezentowi USA, że sprzeniewierzył się Konstytucji powtarzając twierdzenia o fałszerstwach wyborczych, wywierając presje na urzędników stanowych i podburzył tłum do szturmu na Kongres. “Musi odejść bo stanowi jednoznaczne zagrożenie dla kraju, który wszyscy kochamy” – mówiła z trybuny parlamentarnej przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Republikanie przekonywali, że wszczęta przez demokratów procedura impeachmentu jest elementem rozgrywki politycznej. “Powinniśmy skupić się na zjednoczeniu kraju. Zamiast tego demokraci chcą usunąć prezydenta na tydzień przed opuszczeniem przez niego urzędu ” – mówił republikański kongresman Jim Jordan zarzucając demokratom, że ich celem jest podważenie osiągnięć prezydenta Trumpa w kraju i w polityce zagranicznej. 

Artykuł impeachmentu zostanie teraz przesłany do Senatu, gdzie powinien odbyć się proces prezydenta. Przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell poinformował jednak, że nie zwoła posiedzenia izby w trybie nadzwyczajnym co oznacza, że głosowanie nad zarzutami wobec Donalda Trumpa nie będzie mogło się odbyć przed zaprzysiężeniem na prezydenta Joe Bidena. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!