Zwycięstwo Joe Biden certyfikowane przez Kongres USA

0
313
Joe Biden administracja
Fot. Facebook: Joe Biden
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kongres USA oficjalnie uznał zwycięstwo Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich. Zgodnie z zatwierdzonymi wynikami z 50 stanów uzyskał on 306 głosów elektorskich, podczas gdy Donald Trump 232. Biden obejmie stanowisko prezydenta 20 stycznia.


Formalne liczenie głosów elektorskich w Kongresie było ostatnim etapem procedury wyboru prezydenta Stanów Zjednoczonych. Republikanie zgłosili zastrzeżenia do przebiegu wyborów w Pensylwanii i Arizonie. Ich wnioski zostały jednak odrzucone zdecydowaną większością głosów w obu izbach parlamentu.
Grupa republikańskich senatorów planowała także poparcie sprzeciwu wobec wyniku wyborów prezydenckich w Georgii i Wisconsin. Wycofali się jednak z tych planów po tym jak zwolennicy prezydenta Trumpa wdarli się wczoraj do siedziby Kongresu.


Podczas zamieszek i starć z policją śmierć poniosły cztery osoby. W wystąpieniach na forum Kongresu demokraci i część republikanów podkreślała, że prezydent Trump i jego zwolennicy nie przedstawili dowodów na masowe oszustwa wyborcze.

Po zakończeniu procedury zliczenia głosów elektorskich nie ma już formalnej możliwości podważenia wyniku wyborów prezydenckich. Zgodnie z konstytucją USA 20 stycznia Joe Biden złoży przysięgę na stopniach Kapitolu i zostanie 46. Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Stanowisko wiceprezydenta obejmie Kamala Harris.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!