Nowy Jork – walka o Grand Prospect Hall

0
688
Fot. NYPost
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Miłośnicy zabytków w Nowym Jorku walczą o ocalenie związanego z Polską budynku Grand Prospect Hall. Ma on zostać wyburzony, ale nowojorskie organizacje chcą, aby nadać mu status chronionego zabytku. W kompleksie na Brooklynie znajduje się między innymi pomnik polsko-amerykańskich bohaterów wojennych. 

Grand Prospect Hall został wybudowany w XIX wieku. Wzniesiony w stylu renesansowym miał przypominać budowle z czasów Habsburgów w Europie Środkowej. W ostatnich latach organizowano w nim wesela i żydowskie bar micwy. Budynek został właśnie sprzedany, a nowy właściciel podjął decyzję o jego wyburzeniu. 

Nowojorscy miłośnicy zabytków chcą, aby władze miasta przyznały budynkowi status chroniony. Todd Fine z jednej z nowojorskich organizacji na rzecz ochrony miejsc historycznych mówi Polskiemu Radiu, że Grand Prospect Hall ma wartość historyczną i kulturalną, zarówno dla Amerykanów jak i dla Niemców i Polaków. “Dziesiątki tysięcy ludzi, którzy znają przeszłość tego miejsca jako niemieckiej opery czy miejsca spotkań Polaków, chcą ocalenia budynku. Imigranci odtworzyli w nim bowiem budowle Habsburgów. Niczego takiego już w Nowym Jorku nie mamy” – mówi Todd Fine. 

Obok Grand Prospect Hall znajduje się też pomnik polsko-amerykańskich bohaterów wojennych. Pomnikowi również groziło wyburzenie, ale Polonia porozumiała się z nowym właścicielem. Monument zostanie przeniesiony w inne miejsce, choć nie ma jeszcze decyzji, gdzie i kiedy. 

Polonijna gazeta “Nowy Dziennik” z Nowego Jorku twierdzi, że jedną z możliwych nowych lokalizacji pomnika mogłaby być ”Amerykańska Częstochowa” czyli maryjne sanktuarium prowadzone przez polskich paulinów w Pennsylwanii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!