Nowy Jork: porozumienie z dystrybutorami opioidów i odszkodowanie dla mieszkańców na kwotę miliarda dolarów

0
429
opioids opioidy narkotyki
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Według biura nowojorskiej prokurator generalnej Letitii James, trzech dystrybutorów opioidów doszło do porozumienia z władzami Nowego Jorku na wypłatę odszkodowań mieszkańcom stanu na łączną kwotę 1,1 miliarda dolarów. 

W wydanym oświadczeniu prokurator Letitia James napisała, że w ciągu ostatnich dwóch dekad James McKesson Corporation, Cardinal Health Inc. i Amerisource Bergen Drug Corporation „rozprowadzały opioidy bez względu na panujący kryzys i spustoszenie jakie te siały w niezliczonych społecznościach w całym Nowym Jorku i w pozostałej części kraju, zabijając setki tysięcy naszych przyjaciół i członków rodzin i uzależniając kolejne miliony osób”. 

Pieniądze zostaną wypłacone w ciągu następnych 17 lat, przy czym pierwsza wypłata nastąpi we wrześniu. 

Na mocy porozumienia sądowego, trzy firmy zgodziły się na monitorowanie wysyłek opioidów w przyszłości przez niezależny organ nadzorujący dystrybucję lekarstw do aptek.

McKesson, Cardinal i Amerisource Bergen zostały pozwane przez stan Nowy Jork w 2019 roku w ramach rozległego pozwu przeciwko producentom i dystrybutorom farmaceutycznym. W czerwcu na wypłatę odszkodowania w wysokości 230 milionów dolarów zgodziła się firma Johnson & Johnson. Kilku innych pozwanych firm, w tym Purdue Pharma i Rochester Drug Cooperative, ogłosiły bankructwo, a sprawy przeciwko nim toczą się w sądach upadłościowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!