Okręt ORP Wodnik w Nowym Jorku

0
Okręt ORP Wodnik
Fot. wojsko-polskie.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Okręt polskiej marynarki wojennej, ORP Wodnik, odbywa wizytę w porcie w Nowym Jorku. W czwartek na pokładzie statku odbyło się uroczyste powitanie zorganizowane przez załogę, konsulat RP w Nowym Jorku, oraz ataszat Sił Zbrojnych RP w USA. Wśród gości honorowych byli przedstawiciele sojuszniczych placówek i organizacje polonijne. 

„Jesteśmy świadkami historycznej chwili, kiedy to treningowy okręt wojskowy pod polską banderą przypłynął i zadokował z pięknym widokiem na Manhattan” – mówił konsul Adrian Kubicki. Komandor Paweł Ogórek, dowódca okrętu ORP Wodnik wyjaśnił: “Jest to okręt szkolny polskiej marynarki wojennej, szkolny to znaczy, że zabezpieczamy praktyczne szkolenie podchorążych akademii marynarki wojennej w Gdyni, przyszłych oficerów.”

ORP Wodnik odbywa rejs szkoleniowy ze 120 kadetami z Polski oraz Kataru i Jemenu. Po przepłynięciu Atlantyku cumował w Miami, obecnie w Nowym Jorku, a przed powrotem do Gdyni popłynie do kanadyjskiego Halifaxu.  

Attache sił zbrojnych RP, gen Cezary Wisniewski podkreślił znaczenie wizyty: „Dla mnie jako szefa placówki dyplomatycznej wojskowej w Waszyngtonie to jest świetne narzędzie do promocji relacji wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi”. Dodał, że ostatnie cztery lata były pasmem sukcesów w tej współpracy na polu armii naziemnej i lotnictwa, więc wizyta jednostki marynarki wojennej ma również znaczenie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!