Polski buk walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku

0
Photo/treeoftheyear.org/creditBozkaPiotrowska
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

200-letni buk Serce Ogrodu z Dolnego Śląska walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku.


Głosowanie zbliża się ku końcowi – wesprzeć polskiego kandydata można do godziny 4pm czasu polskiego – można to zrobić tutaj:

Vote – Tree of the year

W plebiscycie bierze udział 15 drzew – laureatów konkursów krajowych, w tym właśnie buk z Arboretum w Wojsławicach. Jak powiedział w TVP3 Wrocław doktor Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, to wyjątkowe, wiekowe drzewo o czerwonych liściach. “Nasz buk jest symbolem historii miejsca, jakim jest wyjątkowe Arboretum w Wojsławicach, nasz ogród botaniczny. Tam tętni w nim życie, właśnie w samym centrum starego parku. To jest majestatyczne, piękne drzewo, dekoracyjne niezwykle, ma pięknie purpurowo wybarwione liście” – podkreślił doktor Kącki.


Drzewo ma około 200 lat, jego wysokość to 14 metrów, a rozpiętość korony to ponad 20 metrów. Na razie wygrywa, ale, jak dodał dyrektor Ogrodu Botanicznego, licznik został wyłączony, utajniony, a to piękne, majestatyczne drzewo może stać się również europejskim symbolem, może pokazywać, jak ważna jest rola drzew, zatem “dajmy mu serce, dajmy mu głosy” – zachęcił Zygmunt Kącki.


Konkurs na Europejskie Drzewo Roku został zorganizowany po raz pierwszy w 2011 roku. Przed dwoma laty zwyciężył dąb Dunin, zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Laureat tegorocznej edycji zostanie ogłoszony podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim 20 marca.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!