13. Festiwal Muzyki Filmowej K. Komedy

0
120
Plakat 13. Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jutro rozpoczyna się w Warszawie 13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Zainauguruje go w kinie Atlantic pokaz filmu “Jazz outsider” Janusza Majewskiego oraz spotkanie z wybitnym reżyserem, a także z legendą polskiego jazzu Michałem Urbaniakiem.

“Jazz outsider” to muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, znakomitym perkusiście jazzowym, który w “złotej epoce” polskiego jazzu na przełomie lat 50. i 60. XX. wieku, był członkiem słynnych zespołów Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. Film nawiązuje do dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60: “Opus Jazz” oraz “Jazz in Poland”. “Dziś są to bezcenne materiały archiwalne prezentujące najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu. To jeden z najlepszych dokumentów o jazzie ostatnich lat” – podkreśliła organizatorka wydarzenia Iwona Strzelczyk-Wojciechowska.


W sobotę festiwal przeniesie się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Tam o godz. 19.00 rozpocznie się koncert formacji Piotr Schmidt Quintet “Komeda Nieznany 1967”. Zagrają wybitni muzycy: Piotr Schmidt na trąbce, na fortepianie – Krzysztof Herdzin; na saksofonach – Grzech Piotrowski; Michał Barański – na kontrabasie oraz Sebastian Kuchczyński – na perkusji. Po ponad pół wieku publiczność będzie mogła podziwiać drugą, nieznaną, część legendarnego projektu Krzysztofa Komedy “Moja słodka europejska ojczyzna”. Piotr Schmidt podjął się opracowania odnalezionych rękopisów Krzysztofa Komedy i zaaranżowania muzyki. W drugiej części wieczoru o godz. 20.20 wystąpi słynny bandeonista Daniele di Bonaventura. Po raz pierwszy w Polsce, w wykonaniu włoskiego artysty i jego zespołu, zabrzmią kompozycje Krzysztofa Komedy w nowych aranżacjach, przygotowane specjalnie na zamówienie festiwalu.


Krzysztof Komeda Trzciński to pianista, kompozytor muzyki jazzowej i filmowej, jeden z najwybitniejszych reprezentantów “polskiej szkoły jazzu”. Jego utwory zyskały światowy rozgłos. W ciągu zaledwie jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 60 filmów polskich i zagranicznych. Wywarł wielki wpływ na nowoczesną polską i europejską muzykę. Zmarł w Warszawie w kwietniu 1969 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!