Francja – plan oszczędności energii

0
Francja Luwr
Fot. AFP photo/anews.com.tr
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Francuski rząd przedstawił szczegóły planu oszczędzania energii zapowiedzianego w lipcu przez prezydenta Emmanuela Macrona. Celem jest uniknięcie niedoboru gazu i prądu tej zimy i długotrwałe zmniejszenie zużycia energii w kraju. Francuski rząd przeznaczy na to ponad 800 milionów euro.


Podczas prezentacji planu francuski rząd potwierdził, że stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w kraju o 10 procent do 2024 roku w porównaniu z 2019 rokiem. “Oszczędzanie energii nigdy nie było tak poważną sprawą jak dziś. To jeden z kluczy do wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw, gwarancja naszej suwerenności, szansa dla siły nabywczej i fundament transformacji ekologicznej” – oświadczyła premier Elisabeth Borne.


Rządowy plan zawiera kilkadziesiąt zobowiązań i rekomendacji dla gospodarstw domowych, firm i administracji państwowej. Francuski rząd zalecił między innymi obniżenie do 19 stopni temperatury ogrzewania w domach, biurowcach i szkołach oraz utrzymanie temperatury na poziomie 16-17 stopni w miejscach pracy i rozrywki, gdy nie ma w nich pracowników lub klientów.


Firmy mają wyłączać oświetlenia w nocy i zwiększyć finansowe wsparcie dla pracowników, którzy korzystają z transportu publicznego lub wspólnych przejazdów. Wprowadzony zostanie też zakaz oświetlania w nocy witryn sklepowych i reklam na ulicach. Z kolei przedstawiciele sektorów sportu i turystyki zobowiązali się do zmniejszenia oświetlenia na stadionach i do obniżenia o jeden stopień temperatury na miejskich basenach i w hotelowych spa oraz do zmniejszenia prędkości wyciągów narciarskich.


Rząd zachęcił też Francuzów do korzystania z portalu Ecowatt, na którym można śledzić w czasie rzeczywistym poziom zużycia energii elektrycznej w kraju, i który będzie informował o możliwym wprowadzeniu racjonowania energii zimą.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!