DeKalb, IL: od 173 lat rdzenni mieszkańcy toczą spór o kawałek ziemi, władze zaproponowały rozwiązanie konfliktu

0
258
Fot. Maria Gardner Lara northernpublicradio.org
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Od 173 lat w powiecie DeKalb rdzenni Amerykanie i osadnicy toczą spór o kawałek ziemi. Władze federalne zaproponowały ustawowe rozwiązanie konfliktu. Projekt napotyka jednak na sprzeciw lokalnej społeczności.

Znaczna część spornego terytorium została sztucznie zalana w latach 70. XX wieku, tworząc część Parku Stanowego Shabbona Lake. Część, należy do prywatnych właścicieli domów, w tym rolników oraz władz lokalnych. 

Wioska Shabbona w stanie Illinois nosi imię wodza plemienia Potawatomi, zwolennika pokojowego współżycia rdzennych mieszkańców Ameryki z białymi osadnikami. W uznaniu jego starań, na mocy traktatu z 1829 roku, władze federalne przyznały mu 1,280 akrów ziemi na południe od DeKalb w stanie Illinois.

Cztery lata później, na mocy traktatu Treaty of Chicago z 1833 roku, plemiona przyznały rządowi USA 5 milionów akrów na zachód od jeziora Michigan, w tym ziemię wodza, ale Senat nigdy nie ratyfikował tej części umowy. Później członkowie plemienia Potawatomi, zamieszkujący region Wielkich Jezior, zostali zmuszeni do przeniesienia się do Kansas. W tym samym czasie, w 1849 roku, rząd federalny sprzedał na aukcji ziemię wodza Shabbona. Teraz potomkowie wodza, organizacja Prairie Band Potawatomi Nation, próbuje ją odzyskać.   

Przeciwnicy oddania ziemi uważają, że ziemia nie była rezerwatem, ale prywatną własnością wodza, którą porzucił lub próbował sprzedać.

Ustawa federalna ma rozwiązać ten problem, dając właścicielom ziemi ostateczny akt jej posiadania. W zamian Potawatomi otrzymaliby 10 milionów dolarów rekompensaty na rozpoczęcie odkupywania 1,151 akrów od chętnych sprzedawców. Wiosną tego roku, prawodawcy Illinois przyjęli rezolucję, popierającą plan federalny, ale Rada Powiatu DeKalb nadal się waha. Niedawno jej zarząd głosował 12-10 przeciwko propozycji federalnej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!