Illinois: podsumowanie wtorkowych prawyborów

0
212
wybory prawybory
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wtorek 28 czerwca był w Illinois dniem prawyborów na szereg stanowisk zarówno na szczeblach lokalnych, jak i krajowych. W najciekawiej zapowiadającej się rywalizacji o nominację partii republikańskiej w wyścigu o fotel gubernatora Illinois zwyciężył stanowy senator i zarazem farmer Darren Bailey, zdobywając według wstępnych wyników 57 procent głosów. Popierany przez Donalda Trumpa polityk wyprzedził aż o 41 procent głosów inwestora Jessee Sullivana i o 42 procent popieranego przez najbogatszego mieszkańca stanu Kena Griffina, burmistrza Aurora, Richarda Irvina. Kolejne miejsca zajęli Gary Rabine (7%), Paul Schimpf (4%) i Max Solomon (1%). 

W listopadowych wyborach o fotel gubernatora Darren Bailey zmierzy się z urzędującym liderem stanu, J.B. Pritzkerem, który bez problemu uzyskał we wtorek nominację partii Demokratycznej. 

W staraniach o nominację partii republikańskiej w wyścigu o stanowisko do amerykańskiego senatu, zwyciężyła Kathy Salvi (30%). Casy Chlebek uplasował się na 4 miejscu, zdobywając 11 procent głosów. Nominacji partii republikańskiej do amerykańskiej Izby Reprezentantów nie zdobyła urodzona w Szczecinie Małgorzata McGonigal, która musiała uznać wyższość swojego przeciwnika Toma Hansona. W innej ciekawej rywalizacji na szczeblu stanowym w wyścigu o stanowisko Sekretarza Stanu w listopadowych wyborach staną naprzeciw siebie: Alexi Giannoulias (D) i Dan Brady (R). Nie wiadomo jeszcze kto zwyciężył w walce o stanowisko w metropolitalnym departamencie rekultywacji wody. Po zebraniu 96 procent głosów, Elizabeth Joyce wyprzedza Daniela Pogorzelskiego różnicą nieco ponad 1,5 tysiąca głosów (1,509).

Bezproblemowe zwycięstwa odnieśli sprawujący swoje urzędy w powiecie Cook: prezydent rady Toni Preckwinkle, szeryf Thomas Dart i asesor Fritz Keagi. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!