Illinois: projekt ustawy ws. zakazu przetrzymywania w więzieniach osób zagrożonych deportacją

0
594
Detention więzienie mail ICE deportacja
Fot. The Hill
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Na biurko gubernatora J.B. Pritzkera trafił projekt ustawy, który zakazuje więzieniom w Illinois przetrzymywania osób zagrożonych deportacją. Illinois Way Forward Act wzywa lokalnych urzędników aby do 1 stycznia zerwali istniejące umowy z federalną agencją ICE, na mocy których w lokalnych ośrodkach odosobnienia więzione są osoby przebywające w USA nielegalnie. Projekt zakazuje także zawierania podobnych kontraktów w przyszłości. 

W Illinois są trzy więzienia, w których przetrzymywane są osoby oczekujące na decyzję w sprawie deportacji. Są to: Jerome Combs Detention Center w Kankakee, McHenry County Jail w Woodstock i Pulaski County Detention Center w Ullin na południu stanu Illinois. Opłata za każdą osobę przetrzymywaną w więzieniu w Woodstock wynosi 95 dolarów za dobę.

W przypadku podpisania ustawy przez J.B. Pritzkera, funkcjonariusze lokalnych departamentów policji nie będą mogli też współpracować z ICE w zakresie egzekwowania prawa imigracyjnego. Wyjątek stanowiłyby dochodzenia kryminalne prowadzone przez Departament Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych (DHS).

Projekt ustawy rozszerza istniejące przepisy wprowadzone w życie w 2019 roku. Zakazują one m.in. budowy prywatnych ośrodków detencyjnych dla imigrantów na terenie Illinois.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!