Finlandia: strzelanina w szkole, nie żyje uczeń

0
Fot. UPI
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zmarł jeden z uczniów rannych w strzelaninie, do której doszło rano w szkole w Finlandii. Dwóch 12-letnich uczniów w stanie ciężkim przebywa w szpitalu. Sprawca – również dwunastolatek – został zatrzymany.

Policja informuje, że broń użyta w strzelaninie należała do krewnego nastolatka. Nie jest znany motyw działania sprawcy.

Do strzelaniny doszło rano w szkole podstawowej na przedmieściach Helsinek. Dyrekcja szkoły zapewnia, że nie ma już zagrożenia, a placówkę otacza kordon funkcjonariuszy policji.

Sprawca to uczeń tej samej szkoły. Po strzelaninie uciekł pieszo i został złapany przez funkcjonariuszy w innej dzielnicy stolicy Finlandii. Trafił do aresztu. Zatrzymanie przebiegło spokojnie.

To nie pierwsza strzelanina w szkole w tym kraju. W 2007 roku jeden z uczniów zastrzelił sześciu kolegów, pielęgniarkę szkolną i dyrektora w szkole średniej Jokela niedaleko Helsinek. Rok później inny uczeń otworzył ogień w szkole zawodowej w Kauhajoki, w północno-zachodniej Finlandii. Zabił dziewięciu kolegów i jednego pracownika szkoły. 

Po tych strzelaninach Finlandia zaostrzyła przepisy dotyczące posiadania broni. Od 2010 roku wszystkie osoby, które chcą dostać pozwolenie na broń, muszą zaliczyć test umiejętności. Podniesiono także limit wieku dla posiadaczy broni – z 18 do 20 lat. W pięciomilionowej Finlandii popularne jest polowanie i strzelectwo sportowe. Pistolet ma ponad 400 tysięcy Finów. Szacuje się, że w użyciu jest ponad półtora miliona licencjonowanej broni palnej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!