Słowacja opowiada się za ożywieniem aktywności V4

0
V4 Grupa Wyszechradzka
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Nowy rząd Słowacji opowiada się za ożywieniem aktywności Grupy Wyszehradzkiej. Podczas wizyty w Pradze powiedział o tym słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanár. Dodał, że nowy szef słowackiego rządu Robert Fico podkreślił wyjątkowość formatu V4 w skierowanym do czeskiego premiera liście.

Juraj Blanár powiedział, że Grupa Wyszehradzka powinna po okresie zamrożenia wznowić swoją działalność. „Rozumiemy, że istniały tematy dzielące niektórych jej członków. Ale są też sprawy, które nas łączą i o których musimy dyskutować” – powiedział szef słowackiej dyplomacji. Wśród wspólnych wyzwań stojących przed państwami V4 wymienił rewizję wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej oraz prace nad unijnym paktem migracyjnym.

Czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský zwrócił uwagę na praktyczny wymiar współpracy wyszehradzkiej. „To infrastruktura i sprawy gospodarcze. Ale to także kwestia nielegalnej migracji, gdzie widać jednoznacznie, że Europa musi coś zrobić, że musimy zrobić coś w Europie Środkowej. Myślę, że trzeba rozmawiać też o sytuacji na Ukrainie” – powiedział Jan Lipavský.

Czechy sprawują obecnie roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Szef czeskiej dyplomacji poinformował o trwających przygotowaniach do szczytu z udziałem prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Zapowiedział też zwołanie szczytu ministerialnego V4 po ukonstytuowaniu się nowego rządu w Polsce.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!