Po raz pierwszy od ponad 10 lat Grecja podwyższyła rating kredytowy do poziomu inwestycyjnego

1
Grecja
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Jedna z trzech największych agencji ratingowych na świecie, Standard & Poor’s, po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat, od kiedy Ateny pogrążyły się w kryzysie zadłużeniowym, podniosła rating kredytowy Grecji do poziomu inwestycyjnego.

Agencja S&P Global podniosła rating Grecji do BBB- z BB+, powołując się na poprawę sytuacji fiskalnej kraju. Agencja dodała, że ​​perspektywa ratingu jest stabilna. Grecki rząd ma nadzieję, że pomoże to zwiększyć zaufanie kraju do rynku finansowego, przyciągnąć inwestycje zagraniczne i obniżyć koszty pożyczek. Decyzję S&P z zadowoleniem przyjął konserwatywny premier kraju Kyriakos Mitsotakis.
Powrót Grecji do poziomu inwestycyjnego następuje ponad dziesięć lat po tym, jak kraj znalazł się na krawędzi bankructwa i wyjścia ze strefy euro w wyniku światowego kryzysu finansowego w 2018 roku.

Ateny musiały zgodzić się na trzy programy ratunku finansowego, w związku z którymi otrzymały około 290 miliardów euro pożyczek. Zastosowały się też do wprowadzonych przez wierzycieli działań oszczędnościowych. Choć Grecja oficjalnie wyszła z kryzysu gospodarczego w 2018 roku i w ubiegłym roku ostatecznie spłaciła swój dług wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nadal była jedynym krajem strefy euro posiadającym rating kredytowy BBB-. Pozostałe dwie największe agencje ratingowe, Fitch i Moody’s, nie podniosły jeszcze ratingu kredytowego Grecji. Oczekuje się, że Fitch dokona przeglądu ratingu 1 grudnia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Gdyby nie branza turystyczna to w Grecji by juz dawno by tylko bezpanskie psy biegaly
    Moze sie odbija od dna ale to trzeba teraz WIELU lat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!