Słowacki rząd zniósł stan nadzwyczajny obowiązujący od marca 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa. Przestanie on obowiązywać w piątek. Decyzja rządu ma pomóc w walce z nielegalną migracją.
Stan nadzwyczajny wpływał na szereg regulacji dotyczących nie tylko opieki medycznej czy dystrybucji leków, ale również migracji. Słowackie służby były zobowiązane do rejestracji migrantów i wydawania im zaświadczeń o pobycie na terytorium kraju, co w praktyce uniemożliwiało deportacje.
Unikatowe w skali Unii Europejskiej rozwiązanie sprawiło, że Słowacja stała się atrakcyjnym krajem tranzytowym dla osób usiłujących dostać się nielegalnie do Europy Zachodniej. Według danych policji, tylko w tym roku przez Słowację przeszło około 30 tysięcy migrantów.
Zniesienie stanu nadzwyczajnego ma umożliwić szybką deportację nielegalnych migrantów, ale tylko tych, którzy pochodzą z tak zwanych krajów bezpiecznych. Oznacza to, że deportowani nie będą na przykład obywatele Syrii.
Migracja jest jednym z głównych tematów kampanii przed wyborami parlamentarnymi na Słowacji, które odbędą się 30 września. Część polityków zaapelowała do rządu o zamknięcie granicy z Węgrami, przez którą przedostają się migranci. Władze odrzuciły takie rozwiązanie, uzasadniając to niewystarczającą liczbą funkcjonariuszy policji i straży granicznej do ochrony granicy.