Słowacja: rząd zniósł stan nadzwyczajny, aby ułatwić walkę z nielegalną migracją

0
Fot. bnn.network

Słowacki rząd zniósł stan nadzwyczajny obowiązujący od marca 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa. Przestanie on obowiązywać w piątek. Decyzja rządu ma pomóc w walce z nielegalną migracją.

Stan nadzwyczajny wpływał na szereg regulacji dotyczących nie tylko opieki medycznej czy dystrybucji leków, ale również migracji. Słowackie służby były zobowiązane do rejestracji migrantów i wydawania im zaświadczeń o pobycie na terytorium kraju, co w praktyce uniemożliwiało deportacje.

Unikatowe w skali Unii Europejskiej rozwiązanie sprawiło, że Słowacja stała się atrakcyjnym krajem tranzytowym dla osób usiłujących dostać się nielegalnie do Europy Zachodniej. Według danych policji, tylko w tym roku przez Słowację przeszło około 30 tysięcy migrantów.
Zniesienie stanu nadzwyczajnego ma umożliwić szybką deportację nielegalnych migrantów, ale tylko tych, którzy pochodzą z tak zwanych krajów bezpiecznych. Oznacza to, że deportowani nie będą na przykład obywatele Syrii.

Migracja jest jednym z głównych tematów kampanii przed wyborami parlamentarnymi na Słowacji, które odbędą się 30 września. Część polityków zaapelowała do rządu o zamknięcie granicy z Węgrami, przez którą przedostają się migranci. Władze odrzuciły takie rozwiązanie, uzasadniając to niewystarczającą liczbą funkcjonariuszy policji i straży granicznej do ochrony granicy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!