Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB dla Polski

0

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski w bieżącym roku. Według analityków realne PKB naszego kraju w 2023 roku wyniesie 0,5 procent i będzie niższe niż średnia unijna, czyli 0,8 procent.

Jednocześnie KE utrzymała szacunki na przyszły rok dla Polski – wzrost realnego PKB w 2024 roku nad Wisłą ma wynieść 2,7 procent, co oznacza, że będzie ponad dwukrotnie wyższy niż w strefie euro (1,3 procent) i niemal dwukrotnie wyższy niż w całej Unii Europejskiej (1,4 procent).

Autorzy prognozy wyjaśnili, że zrewidowane dane dla Polski wynikają między innymi ze spadku konsumpcji prywatnej, ale w przyszłym roku spodziewają się jej odbicia, ma być ona również głównym motorem przyszłorocznego wzrostu. KE zwróciła również uwagę na spadek płacy realnej w 2023 roku w naszym kraju i wysokie koszty kredytów. Jednocześnie w prognozie wskazano, że mocnym fundamentem polskiej gospodarki jest eksport i inwestycje, głównie publiczne z udziałem środków unijnych.

Prognozowana inflacja liczona według metodologii unijnej w 2023 roku ma wynieść w Polsce 11,4 procent w skali roku, natomiast średnia dla całej UE 6,5 procent, a dla strefy euro 5,6 procent. Z kolei w 2024 roku wzrost cen usług i towarów w Polsce według KE osiągnie 6,1 procent rok do roku (średnia unijna 3,2 procent, strefa euro 2,9 procent).

W prognozie wiosennej, opublikowanej w maju KE szacowała wzrost realnego PKB dla Polski w 2023 roku w wysokości 0,7 procent, natomiast w lutym na poziomie 0,4 procent. Kolejna prognoza KE zostanie przedstawiona w listopadzie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!