Francja: polemika w sprawie legalizacji pobytu imigrantów

0
Francja
Fot. Anadolu Agency
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

We Francji trwa polemika w sprawie legalizacji pobytu imigrantów o nieuregulowanym statusie prawnym. Ma to związek z reformą prawa imigracyjnego, która ma trafić do parlamentu jesienią. W ostatnich dniach rządowy projekt stał się głównym tematem debaty publicznej we Francji.

Liderzy kilku lewicowych partii podpisali się pod wspólnym apelem na łamach dzisiejszego wydania dziennika „Libération”, wzywając władze do legalizacji pobytu imigrantów pracujących w sektorach, w których brakuje siły roboczej. Tekst poparli też politycy z centrowej koalicji rządowej. „Skończmy z hipokryzją wśród polityków i świata gospodarczego. Wszyscy po cichu o tym mówią” – wezwał w radiu France Inter jeden z autorów apelu deputowany Sacha Houlié.

Postulatom lewicy sprzeciwiają się prawica i narodowcy. „Chcemy przeprowadzić w dniu wyborów europejskich referendum w sprawie ograniczenia imigracji” – apeluje szef narodowców Jordan Bardella. 

We wstępnym projekcie swojej reformy rząd zapowiadał uregulowanie statusu prawego tysięcy cudzoziemców pracujących w takich sektorach jak służba zdrowia, budownictwo i gastronomia. Po czerwcowych zamieszkach, które dotknęły setki francuskich miast, plany władz stanęły pod znakiem zapytania. Prezydent Macron wyraził chęć ograniczenia imigracji, podkreślając, że jego reforma ma ułatwić deportację cudzoziemców skazanych za przestępstwa. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!