Valentina Petrillo, urodzona jako biologiczny mężczyzna, zdobyła brązowy medal w biegu na 400 metrów kobiet na Mistrzostwach Świata ParaAthletics w Paryżu. Włoszka była o 18 lat starsza od jakiegokolwiek innego uczestnika tego wyścigu, rozegranego w kategorii T12 dla osób niedowidzących.
Medal dla Petrillo, pierwszy zdobyty przez transpłciowego sportowca na światowej scenie lekkoatletycznej, spotkał się z natychmiastowym potępieniem. Peter Eriksen, były główny trener olimpijskiej reprezentacji Kanady, nazwał wynik „szokującym”, a Mara Yamauchi, trzecia najszybsza brytyjska kobieta maratończyk w historii, pytała: „Ilu 49-latków zdobyłoby medale na najwyższych światowych imprezach?”
Udział w sportowych zawodach Petrillo od dawna budzi konsternację. Swoją terapię hormonalną rozpoczęła dopiero w 2019 roku, w wieku 45 lat. Rok później wygrała biegi na 100, 200 i 400 metrów kobiet na włoskich mistrzostwach paraolimpijskich. Te zwycięstwa nie zapewniły jednak Petrillo krajowych nominacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w 2021 roku, przyznawanych przez włoski Związek Sportu Osób Niepełnosprawnych.
Wytyczne World Para Athletics dotyczące uczestnictwa stanowią, że „zawodniczka ma prawo startować w zawodach kobiet, jeśli jest uznana przez prawo za kobietę”. Przepis zawiera uwagę, że „musi być on zgodny zasadami dotyczącymi sportowców transpłciowych zawartych w wytycznych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego”.
Stanowisko MKOl w sprawie atletów transpłciowych jest jednak bardzo wymijające. Decyzje o starcie osób transpłciowych pozostawia poszczególnym federacjom sportowym. W marcu World Athletics Federation ogłosiło, że zawody pań powinny być ograniczone do osób urodzonych jako kobiety.
Kiedy Petrillo, która prawdopodobnie nie przeszła jeszcze operacji zmiany płci, odmówiono wstępu do szatni dla kobiet na zawodach w Ankonie, zaatakowała swoich krytyków i organizatorów imprezy, twierdząc, że „są na tym samym poziomie co Hitler”.
„Nie przeszłam terapii hormonalnej, aby wygrać, zrobiłam to dla siebie” – powiedział Petrillo, który jest żonaty z kobietą i ma dwoje dzieci.