Zwiększenie miejsc dla studentów medycyny, ułatwienie dostępu do staży i praktyk. Brytyjski rząd ogłosił ratunkowy dla służby zdrowia w Anglii. Brakuje w niej rąk do pracy.
Co dziesiąte stanowisko w brytyjskiej służbie zdrowia jest dziś nieobsadzone. Na 1000 mieszkańców przypada w Królestwie 3,2 lekarza. To mniej niż w Polsce i na Łotwie (3,3) czy we Francji (3,4), nie mówiąc już o Norwegii i Austrii (odpowiednio: 5,2 i 5,5).
Plan rządu ma to zmienić. “Musimy działać teraz, bo inaczej wyzwania się jeszcze pogorszą. Ogłaszamy największą w historii transformację tego, jak zatrudniamy ludzi w służbie zdrowia” – zadeklarował premier Rishi Sunak.
“Ambitny i odważny” – tak plan nazywa szefowa angielskiej służby zdrowia Amanda Pritchard. Koszt to niemal dwa i pół miliarda funtów w ciągu pięciu lat.
Większość ekspertów chwali plan, ale część ostrzega, że wyzwanie jest ogromne, a poprzednie próby reform pokazały, że plany często pozostają na papierze.
Szkocja ogłosiła swój plan w zeszłym roku. Irlandia Północna pracuje nad nową wersją planu ogłoszonego jeszcze przed pandemią.