USA: ponad 200 mld dolarów z funduszy pomocowych COVID-19 padło łupem oszustów

0
DOLARY
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ponad 200 miliardów dolarów, pochodzących z funduszy pomocowych na walkę z pandemią COVID-19, padło łupem oszustów. Tak wynika z raportu Inspektora Generalnego federalnej agencji do spraw małego biznesu – Small Business Administration (SBA). To co najmniej 17 procent z 1,2 biliona dolarów, które były do dyspozycji.

Oszuści koncentrowali się na dwóch programach, które Waszyngton szybko uruchomił po wybuchu pandemii koronawirusa: Economic Injury Disaster Loans (EIDL) – 136 miliardów dolarów i Paycheck Protection Program (PPP) – 64 miliardy dolarów.

Ubiegający się o fundusze z programu EIDL otrzymywali długoterminowe, niskooprocentowane pożyczki, które będą musieli spłacić, a kwalifikujący się do programu PPP, pożyczki na działalność bieżącą firm, takie jak wypłaty dla pracowników, które będą mogli umorzyć.

Taka forma pomocy federalnej od początku spotkała się z ostrą krytyką firm, banków i prawodawców. Chodziło o o niesprecyzowane przepisy chroniące przed oszustwami.

 „Agencja (SBA) osłabiła lub zniosła kontrole niezbędne, aby uniemożliwić oszustom łatwy dostęp do tych programów i zapewnić, że tylko kwalifikujące się podmioty otrzymywałyby fundusze” – czytamy w raporcie Inspektora Federalnego. 

Jak dotychczas do sądów trafiło 1011 aktów oskarżenia, aresztowano 803 osoby i wydano 529 wyroków skazujących związanych z wyłudzeniami z funduszy przeznaczonych na pomoc małym biznesom w czasie pandemii COVID-19. Trwają śledztwa w dziesiątkach innych spraw. Jak wynika z raportu, do tej pory agencja odzyskała od oszustów prawie 30 miliardów dolarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!