Premier Czech: przyjęcie euro nie jest tematem na obecną kadencję

0
80
Fot. Wise
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przyjęcie euro przez Czechy nie jest tematem na obecną kadencję, która potrwa do 2025 roku. W wywiadzie udzielonym Czeskiej Agencji Prasowej powiedział o tym premier Petr Fiala. Szef czeskiego rządu podkreślił, że dyskutując o wprowadzeniu wspólnej waluty należy wziąć pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą. 

Petr Fiala zaznaczył, że w pierwszej kolejności należy uporządkować finanse publiczne i obniżyć inflację. Dodał, że Republika Czeska nie spełnia obecnie tak zwanych kryteriów z Maastricht, które są warunkiem wejścia do strefy euro. W ubiegłym roku gabinet Petra Fiali, zgodnie z zaleceniami resortu finansów i banku centralnego, nie wyznaczył docelowej daty przyjęcia euro.

Dyskusja na ten temat toczy się także wewnątrz Obywatelskiej Partii Demokratycznej, kierowanego przez Fialę najsilniejszego ugrupowania koalicji rządzącej. Wady i zalety wspólnej waluty omawiano na niedawnym kongresie ideowym partii. „Było widać, że dyskusja o euro jest bardzo żywa” – skomentował Petr Fiala w rozmowie z Czeską Agencją Prasową.

Premier Czech dodał, że trwają prace nad umożliwieniem prowadzenia księgowości w euro. Zaznaczył jednak, że pod kątem legislacyjnym nie jest to łatwe zadanie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!