Niemiecka prasa o 160. rocznicy powstania SPD: “pasmo wzlotów i upadków”

0
217
SDP
Fot. Atlantic Council
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Berlinie trwają kilkudniowe obchody 160. rocznicy założenia partii SPD. Z tej okazji politycy i dziennikarze zwracają uwagę zarówno na “wzniosłe chwile” w jej historii, jak i negatywne skutki decyzji socjaldemokratów, sięgające współczesności.

Zdaniem portalu “Tagesschau” kanclerz Olaf Scholz nie zdołał “tchnąć życia” w osłabioną kryzysami SPD. “O pełnej emfazy zapowiedzi, że po ostatnich wyborach socjaldemokraci będą przez kilka kadencji dzierżyć władzę, niektórzy już zapomnieli. W sondażach intencję głosowania na SPD deklaruje zaledwie 17 procent. Partia Larsa Klingbeila i Saskii Esken wygrywa tylko w swoich tradycyjnych bastionach, takich jak Brema czy Nadrenia-Palatynat. A nawet tam odnotowuje straty” – czytamy.

SPD powstała wiosną 1863 roku w Lipsku. U zarania Republiki Weimarskiej była partią cieszącą się największym zaufaniem. Wkrótce jednak jej liderzy zaczęli wygłaszać rewolucyjne hasła, a pierwsza wojna światowa i wydarzenia w Rosji obnażyły w jej szeregach głębokie podziały, które przydały skrzydeł komunistom.

“Wielu socjaldemokratów do dziś wyznaje ideały marksizmu-leninizmu. Niejeden z nich, wciąż wiedziony nostalgią, nie może przestać odgrzewać dawnych kontaktów z Rosją” – powiedział Polskiemu Radiu były polityk SPD Thilo Sarrazin.
Rocznicowe obchody w berlińskiej centrali SPD potrwają do wtorku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!