Berlin: W. Zełenski wdzięczny Niemcom, O. Scholz zapowiada dalszą pomoc

0
Fot. EFE/BBC
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Wołodymyr Zełenski wyraża wdzięczność za niemiecką pomoc dla Ukrainy, a Olaf Scholz zapowiada jej kontynuację. Obaj politycy spotkali się w Berlinie przy okazji wizyty ukraińskiego prezydenta. 

Po rozmowie prezydent Ukrainy zapewniał, że jego kraj zawsze będzie wdzięczny Niemcom i dodał, że pomoc Berlina to ratowanie życia Ukraińców – dzięki temu, że Ukraina otrzymała systemy obrony przeciwlotniczej. “Życie naszych żołnierzy na polu walki chroni otrzymana od was broń. Życie społeczne na Ukrainie chroni wasza finansowa – to ważna pomoc. Ukraina zawsze będzie wdzięczna waszemu państwu” – mówił prezydent Zełenski. Dodał, że wierzy w przywództwo Olafa Scholza, Niemiec “w dążeniu do pokoju, które uczyni świat bezpieczniejszym”

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył z kolei, że jego kraj będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak długo będzie to potrzebne. Jak mówi, odpowiedzialni za rosyjską agresję na Ukrainę muszą ponieść odpowiedzialność. “Żadne państwo świata nie może napadać na inne państwo, mordować, rabować ani porywać dzieci. Razem z naszymi partnerami stoimy na stanowisku, że Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swoje czyny” – mówił niemiecki polityk.

Olaf Scholz dodał, że razem z Wołodymyrem Zełenskim poleci do Akwizgranu, gdzie prezydent Ukrainy jeszcze dziś odbierze nagrodę imienia Karola Wielkiego. To prestiżowe wyróżnienie przyznano w tym roku jemu osobiście, jak i całemu narodowi ukraińskiemu. W uroczystości weźmie też udział polski premier Mateusz Morawiecki. 

Wcześniej ukraiński prezydent w Berlinie spotkał się z niemieckim odpowiednikiem – Frankiem-Walterem Steinmeierem. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!