KE: zakaz importu 4 produktów z Ukrainy do pięciu krajów, w tym Polski, dozwolony tylko tranzyt

0
244
KE Komisja Europejska Ukraina
Fot. youth.europa.eu/EUROPEAN COMMISSION
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska zatwierdziła zakaz importu czterech produktów z Ukrainy – pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Dozwolony jest tylko tranzyt. To potwierdzenie piątkowych ustaleń Komisji z Polską, Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Węgrami. Ta unijna decyzja zastępuję jednostronne blokady wprowadzone przez kilka krajów, w tym Polskę. 

To bezprecedensowe działania podjęte przez Komisję i nadzwyczajne środki chroniące rynek. Pozostałe produkty, których zakazu domagało się pięć krajów, czyli między innymi drób, jaja, olej słonecznikowy, owoce miękkie, czy koncentrat jabłkowy, zostaną objęte przyspieszonym dochodzeniem Komisji. Jeśli potwierdzi ono destabilizację rynku, wtedy Bruksela przywróci kontyngenty i cła. Porozumienie przewiduje także 100 milionów euro dla pięciu krajów, których rolnicy odnotowali straty w związku z nadmiernym importem z Ukrainy, z czego Polska ma otrzymać prawie 40 milionów euro. 

Zakaz importu ma obowiązywać do końca roku, ale będzie podzielony na dwa etapy – najpierw do czerwca, kiedy wygasają wprowadzone w ubiegłym roku regulacje dotyczące bezcłowego handlu z Ukrainą, a kiedy przepisy zostaną przedłużone, wtedy także i zakaz importu czterech artykułów jeśli sytuacja będzie nadal zdestabilizowana. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!