USA – J.Yellen: rząd może nie być w stanie spłacać zobowiązań od czerwca bez podniesienia limitu zadłużenia

0
Fot. REUTERS/Sarah Silbiger
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rząd USA może nie być w stanie spłacać wszystkich swoich zobowiązań już od początku czerwca, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia – ostrzegła w poniedziałek szefowa resortu finansów Janet Yellen. 

Jej zdaniem będzie to miało ogromne negatywne konsekwencje dla państwa, narażając Amerykanów na „poważne trudności, szkodząc pozycji USA jako globalnego przywódcy i poddając w wątpliwość zdolność kraju do obrony interesów bezpieczeństwa narodowego”.

Mimo ostrzeżeń ze strony Yellen i ekonomistów o potencjalnie katastrofalnych skutkach bankructwa USA, Biały Dom i Republikanie kontrolujący Izbę Reprezentantów tkwią w impasie co do podniesienia limitu zadłużenia, obecnie wynoszącego 31,4 biliona dolarów.

W ubiegłym tygodniu Izba Reprezentantów minimalną większością przegłosowała ustawę zwiększającą limit, ale jednocześnie zawierającą ostre cięcia wydatków socjalnych.

Ustawa nie ma szans na przejście w tym kształcie przez kontrolowany przez Demokratów Senat, a sam Joe Biden zapowiedział jej weto. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!