19 lat temu kraje bałtyckie, Polska i pozostałe sześć państw dołączyły do UE

0
185
Fot. warsawinstitute.org
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wejście Polski do Unii Europejskiej było spełnieniem marzeń wielu Polaków. 19 lat temu Polska, wraz z Litwą, Łotwą, Estonią oraz Czechami, Węgrami, Słowacją, Słowenią, Cyprem i Maltą dołączyła do Wspólnoty Europejskiej.

Podczas okolicznościowego wystąpienia w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda podziękował opozycjonistom z czasów PRL, bez których, jak powiedział, wejście naszego kraju do struktur unijnych nie byłoby możliwe. „Jednym z tych marzeń była prawdziwa wolność przemieszczania się, a co za tym idzie wolność wyboru miejsca pracy. Wtedy przed nami otwierał się niemal cały świat, który przez wiele dziesięcioleci był dla nas zamknięty” – podkreślał. 

Premier Litwy zaznaczyła, że dołączenie do Unii Europejskiej na długi czas zadecydowało o pomyślnym rozwoju jej państwa. Szefowa rządu nawiązała też do aktualnej sytuacji geopolitycznej. “Litwa i pozostałe państwa Unii muszą nadal udzielać Ukrainie wszelkiego niezbędnego wsparcia oraz pozostawać silną i zjednoczoną siłą, by powstrzymać wszelkie imperialne ambicje Rosji” – czytamy w komunikacie kancelarii premier Litwy. 

Szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis przypomniał, że od 19 lat nikt nie mówi “Litwa i Unia Europejska”, ale – “Litwa w Unii Europejskiej”. “Ten drobny szczegół świadczy o wielkiej dojrzałości politycznej, gospodarczej i społecznej Litwy” – powiedział minister. W opublikowanym w sieci wideo zaznaczył, że wspólne przywództwo i odwaga państw należących do wspólnoty pomagają zbliżyć Ukrainę do członkostwa w Unii oraz skutecznie walczyć z barbarzyńską Rosją. 

Z kolei minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkiewiczs nawiązując do 19. rocznicy przystąpienia jego kraju do Unii napisał, że wolność i pokój w Europie mogą zostać dziś osiągnięte, tylko wtedy, gdy Rosja zostanie pokonana, a do wspólnoty dołączą Ukraina, Mołdawia, Gruzja i Bałkany Zachodnie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!