Europa

Rijksmuseum – największa w historii wystawa dzieł Vermeera

25/03/2023 0 komentarzy

Dodatkowe bilety na wystawę prac XVII-wiecznego holenderskiego malarza Johannesa Vermeera w Rijksmuseum w Amsterdamie zostały ponownie wyprzedane. Władze muzeum udostępniły pulę biletów na wieczorne wejścia do muzeum ale i one rozeszły się bardzo szybko. Nic dziwnego, to wyjątkowa, największa w historii wystawa prac słynnego mistrza z Delft. Obrazy zostały ściągnięte z placówek z całego świata – z 14 muzeów i kolekcji z siedmiu krajów. W sumie można zobaczyć 28 dzieł artysty z 35-ciu. 

Obrazy zostały rozwieszone w kilku salach. Na ścianach są opisy pomagające w interpretacji dzieł. Przy każdym obrazie grupy osób, ludzie przystają, patrzą, czasem nawet kilkanaście minut, by nacieszyć wzrok – relacjonuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, która była na wystawie. Spotkała na niej Polki, które z Warszawy przyjechały na jeden dzień do Amsterdamu. 

“Jesteśmy pod bardzo dużym wrażeniem” „Można zobaczyć dzieła z całego świata, więc to jedyna taka wystawa. Wrażenia ogromne, przede wszystkim artyzm” „Człowiek sobie nie wyobraża, że te obrazy są tak małe, że w tak małej formie można wszystko umieścić, tyle światła w takim małym obrazie” – opowiadały Polki o swoich przeżyciach. 

“Bardzo interesująca wystawa. Skupiłem się na kwestii światła, tego jak je używał no i uczucie samotności „Kobiety czytającej list”, to było niesamowite” – powiedział zachwycony wystawą turysta z Izraela. Wielbicielem Vermeera był Marcel Proust, wiersze o nim pisali wybitni polscy poeci Wisława Szymborska, czy Adam Zagajewski. Co ciekawe Vermeer nie zawsze był doceniany, jego geniusz został odkryty dopiero w XIX wieku. Kierownik działu obrazów i rzeźb w Rijksmuseum Pieter Roelofs powiedział, że Vermeer był reżyserem filmowym jeszcze zanim narodził się film. „Tworzył sceny filmowe, chodzi o sposób w jaki komponował dzieła, o perspektywę, o sposób użycia światła, które padało niemal zawsze z lewej strony na przedmioty. Vermeer skupia się na jednej scenie, intymnej czynności, której my jesteśmy świadkami” – dodał Pieter Roelofs.

Dzieła Vermeera uważane są dziś za najcenniejsze skarby w każdej kolekcji muzealnej. Tym bardziej, że jest ich niewiele, około 35. Rzadko są wypożyczane, dlatego wystawa w Rijksmuseum jest przełomowa. „To niesamowite, nawet Vermeer nie widział razem tylu swoich obrazów” – mówi dyrektor muzeum Taco Dibbits. “Takiej wystawy nigdy nie jeszcze nie było. Po raz pierwszy w 200-letniej historii Rijksmuseum organizujemy monograficzną wystawę o Vermeerze” – dodał.

W Rjksmuseum na stałe są tylko cztery arcydzieła, między innymi „Mleczarka”. Teraz na wystawie można zobaczyć słynną „Dziewczynę z Perłą”, czy „Widok Delftu”, które zostały wypożyczone z muzeum w Hadze, także „Dziewczynę czytającą list”, na co dzień w muzeum w Dreźnie, czy „Geografa” z muzeum we Frankfurcie. „Pisząca list” została przywieziona z Irlandii a z USA „Kobieta ważąca perły”. Na wystawie nie ma wszystkich obrazów Vermeera, bo kilka z nich jest zbyt delikatnych i podczas transportu mogłoby dojść do uszkodzeń. 

Wystawa będzie czynna do 4 czerwca, natomiast tylko do 30 marca w Rijksmuseum będzie wystawiana “Dziewczyna z perłą”, później wraca do domu, do muzeum w Hadze, gdzie będzie można ją ponownie zobaczyć od 1 kwietnia. 

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych