Węgry: apel intelektualistów i byłych polityków o szybkie rozszerzenie NATO

0
200
Węgry
Fot. Schengen Visa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Grupa węgierskich intelektualistów i byłych polityków w liście otwartym apeluje do rządu Viktora Orbána i parlamentu o szybką ratyfikację rozszerzającą NATO o Szwecję i Finlandię. Proszą tez o zmianę kierunku węgierskiej polityki zagranicznej.

Według sygnatariuszy listu otwartego, nie ma powodu do zwłoki w podjęciu przez węgierski parlament decyzji o rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego o kraje skandynawskie. Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, według nich, wzmocni europejski charakter organizacji.

Autorzy listu wzywają też węgierski rząd do zmiany kierunku polityki zagranicznej. Ich zdaniem, w fundamentalnym interesie kraju leży przywrócenie przyjaznych, sojuszniczych i opartych na zaufaniu stosunków państwami zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO, a szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi. Wzywają, by rząd potępił jednoznacznie Rosję i zażądał wycofania się jej z terenów okupowanej Ukrainy.

W skład tak zwanej grupy V21 wchodzą m.in. były węgierski komisarz Unii Europejskiej, były prezes Narodowego Banku Węgier, kilku ministrów spraw zagranicznych, wykładowcy uniwersyteccy i przedsiębiorcy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!