Sondaż: poparcie dla prezydenta Francji spadło do najniższego poziomu od czterech lat

0
72
Fot. Jean-Claude Coutausse pour Le Monde
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Poparcie dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona spadło do najniższego poziomu od czasu protestów “żółtych kamizelek” na początku 2019 roku. Z sondażu przeprowadzonego dla Le Journal du Dimanche wynika, że przyczyną jest sprzeciw części społeczeństwa wobec prób podniesienia wieku emerytalnego.

Wyniki ankiety pokazały, że z pracy Emmanuela Macrona zadowolonych jest 28 procent respondentów, czyli o cztery punkty mniej niż przed miesiącem. Poparcie dla premier Elizabeth Bourne nie zmieniło się i wynosi 29 procent. Od grudnia popularność Macrona spadła o osiem punktów procentowych.

Ifop przeprowadził ankietę internetową i telefoniczną wśród prawie dwóch tysięcy osób między 9 a 16 marca – w czasie, gdy rząd przeforsował w parlamencie propozycję podniesienia wieku emerytalnego po tym, jak stało się jasne, że rząd nie może uzyskać wystarczającego poparcia ze strony prawodawców.

Jutro francuscy parlamentarzyści zagłosują nad wotum nieufności wobec premier Bourne. Jeśli zostanie ono przegłosowane, ustawa emerytalna zostanie uchylona, ​​a premier będzie zmuszona do rezygnacji z urzędu.

Wczoraj trzeci dzień z rzędu demonstranci we Francji ścierali się z paryską policji podczas masowych protestów. Manifestanci sprzeciwiają się decyzji rządu o podniesieniu wieku emerytalnego bez głosowania w parlamencie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!