Brytyjskie ostatki – wyścig z naleśnikiem

0
Fot. Manchester Evening News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Brytyjczycy jedzą dziś naleśniki. Obchodzą ostatki, czyli Shrove Tuesday, znany też jako „naleśnikowy wtorek”. Ale naleśników używa się także jako rekwizytów podczas naleśnikowych wyścigów. Uczestnicy muszą dotrzeć do mety podrzucając ciasto na patelni.

Wiktoriański rynek Leadenhall zapełnił się wczesnym popołudniem tłumem ludzi. „Z roku na rok wyścig robi się coraz większy” – zapewniał Charlie z miejscowej tawerny „Lamb”, która organizuje zawody. „Tym razem mamy 12 zespołów. Przegrywający odpada. A zwycięzcy mogą liczyć na złotą patelnię, na której wygrawerowana będzie nazwa ich drużyny” – dodawał rozmówca Polskiego Radia.

To jeden z najbardziej znanych takich wyścigów na Wyspach. Biorą w nim udział dwie drużyny, składające się z czworga zawodników. To sztafeta, ale zamiast pałeczek trzeba sobie przekazać patelnię. Każdy zawodnik musi podrzucić naleśnik przynajmniej trzy razy. Inaczej zespołowi grozi dyskwalifikacja. „Jesteśmy tu, by wygrać. Mamy za sobą tygodnie rygorystycznego treningu: podrzucania naleśników i wypróbowania różnych dodatków” – deklarował jeden z uczestników.

Nazwa „Shrove Tuesday” bierze się od anglosaskiego określenia „shriven”, bycia oczyszczonym z grzechu. Według legendy wszystko zaczęło się w miasteczku Olney w 1445 roku. Jedna z mieszkanek przygotowywała naleśniki, gdy rozległ się dzwon, wzywający wiernych do kościoła i spowiedzi. Żeby zdążyć do kościoła, ale też nie zmarnować dobrego naleśnika, kobieta wybiegła z domu, nie wypuszczając z ręki patelni.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!