Chiny: dyplomatyczne starania w Europie

0
325
Fot. South China Morning Post
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jeden z najważniejszych chińskich dyplomatów, były minister spraw zagranicznych Chin i członek Biura politycznego komunistycznej partii z oficjalną wizytą w Europie. To podróż do najważniejszych dla Pekinu europejskich stolic i sojuszników, którą mają zakończyć rozmowy w Moskwie. 

Były szef chińskiej dyplomacji Wang Yi rozmowy w Europie rozpoczął od Paryża, gdzie został przyjęty m.in. przez prezydenta Francji. Emmanuel Macron już w kwietniu udać się ma bowiem z oficjalną wizytą do Chin. Wang Yi odwiedzi także Włochy, Niemcy i Węgry. Ten ostatni kraj wyrósł na największego sprzymierzeńca Pekinu w Unii Europejskiej. Jak piszą chińskie media w Paryżu wysłannik Chin rozmawiał z prezydentem Francji m.in. o sytuacji na Ukrainie. 

Podróż Wang Yi odbierana jest jednak także jako sygnał dla Europy, że pomimo rosyjskiej inwazji Chiny nie zamierzają osłabiać relacji z Rosją. Ostatnim punktem podróży Wang Yi mają być bowiem spotkania w Moskwie m.in. z szefem rosyjskiej dyplomacji. 

Rozmowy najważniejszych polityków Chin i Rosji w Moskwie zbiegną się z wizytą prezydenta USA w Warszawie i pokazem solidarności zachodniego świata z walczącą Ukrainą. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!