Czechy: rozpoczyna się druga część kampanii prezydenckiej

0
126
Fot. RTVE.es
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Czechach rozpoczyna się druga część kampanii prezydenckiej. W miniony weekend wyborcy zdecydowali, że w drugiej turze znajdą się emerytowany generał, były szef komitetu wojskowego NATO Petr Pavel oraz miliarder, były premier Andrej Babiš. Różnica między nimi była niewielka i wyniosła niespełna 23 tysiące głosów.

Komentatorzy spodziewają się ostrej kampanii, w której startujący z pozycji lidera Petr Pavel będzie odpierał ataki swojego konkurenta. Z sondaży wynika, że potencjał dotarcia do nowych wyborców jest w przypadku Andreja Babiša mniejszy, dlatego jego strategią ma być zniechęcanie do głosowania na Pavla.

W miastach pojawiły się już billboardy, na których były premier zapewnia, że nie dopuści do wciągnięcia Czech w wojnę, bo jest dyplomatą, a nie wojskowym. W swoich wypowiedziach Andrej Babiš przedstawia też Petra Pavla jako kandydata popieranego przez rząd Petra Fiali, któremu ufa niespełna 30 procent społeczeństwa.

Petra Pavla poparło czworo kandydatów pokonanych w pierwszej turze, w tym Danuše Nerudová, którazdobywając prawie 14 procent głosów zajęła trzecie miejsce. Andrej Babiš może otrzymać poparcie skrajnie prawicowej partii SPD. Jej kandydat Jaroslav Bašta dostał 4,5 procent głosów.

Druga tura wyborów prezydenckich w Czechach odbędzie się 27 i 28 stycznia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!