Unia Europejska wesprze Pakistan w odbudowie po powodziach

0
126
Europa UE flaga
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że Wspólnota wesprze Pakistan po powodziach z zeszłego roku które pochłonęły życie ponad 1700 osób. Ursula von der Leyen w Genewie wzięła udział w konferencji donatorów zorganizowanej przez agencję do spraw rozwoju ONZ. W konferencji udział wzięli przedstawiciele ponad 40 krajów, w tym kilka głów państw, a także przedstawiciele międzynarodowych instytucji finansowych i organizacji rozwojowych.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że powodzie w Pakistanie to największa klęska żywiołowa minionego roku. “Wsparcie w ramach naszego pakietu “Team Europe” na rzecz odbudowy Pakistanu wynosi około 500 milionów euro, włączając w to naszą pomoc humanitarną. Unia Europejska i Pakistan uzgodniły także pakiet o wartości 87 milionów euro, zgodny z naszą strategią Global Gateway. Równolegle, aby nadal wspierać dotknięte społeczności, Wspólnota zwiększa pomoc humanitarną o dodatkowe 10 milionów euro” – powiedziała Ursula von der Leyen.

Stany Zjednoczone ze swej strony zadeklarowały dodatkową pomoc w wysokości 100 milionów dolarów. Prezes Islamskiego Banku Rozwoju zadeklarował wsparcie na odbudowę Pakistanu w wysokości 4 miliardów 200 milionów dolarów w okresie trzech lat.

Zebrane środki zostaną wykorzystane między innymi na wsparcie ekologicznego i sprzyjającego rozwojowi społecznemu wzrostu gospodarczego, na dostęp do czystej energii czy wsparcie dla wykwalifikowanej siły roboczej w Pakistanie.

Ubiegłoroczne powodzie w Pakistanie dotknęły w sumie 33 milionów osób. Osiem milionów ludzi zostało przesiedlonych, około dwóch milionów gospodarstw domowych zostało zniszczonych, a kolejne dziewięć milionów zostało zepchniętych na skraj ubóstwa. Zniszczonych zostało także miliony akrów gruntów rolnych. Premier Pakistanu Shehbaz Sharif. powiedział dzisiaj, że jego kraj na odbudowę potrzebuje 8 miliardów dolarów w przeciągu najbliższych trzech lat, a w perspektywie całkowitej odbudowy kraju – 16 miliardów.

Szef ONZ ocenił, że społeczność międzynarodowa jest szczególnie odpowiedzialna za pomoc Pakistanowi, który „jest podwójnie ofiarą chaosu klimatycznego i moralnego bankructwa globalnego systemu finansowego”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!