“L’Opinion”: słowa E.Macrona o “gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji” niepokoją europejskich sojuszników

0
219
Macron
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Słowa prezydenta Emmanuela Macrona o “gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji” niepokoją europejskich sojuszników Francji – pisze dziennik “L’Opinion”. W sobotnim wywiadzie dla telewizji TF1 szef państwa stwierdził, że takie gwarancje mogłyby skłonić Rosję do zakończenia wojny. Słowa te wywołały falę oburzenia na Ukrainie.

“W sprawach rosyjsko-ukraińskich Francja gra i przegrywa” – tytułuje w dzisiejszym wydaniu “L’Opinion”. Dziennik stwierdza, że wywiad prezydenta Macrona “po raz kolejny wywołał niezrozumienie po stronie ukraińskiej i ucieszył Kreml”. “Dyplomacja prezydenta Macrona ugrzęzła w dwuznaczności, która niepokoi naszych europejskich sojuszników” – ocenia komentator gazety Jean-Dominique Merchet.
Według “L’Opinion” problemem Francji jest to, że chce równocześnie wspierać Ukrainę i być niezależną potęgą odgrywającą rolę mediatora. “To iluzja” – ocenia na łamach “L’Opinion” anonimowy dyplomata. Inny wysoki przedstawiciel francuskiego MSZ krytykuje kontynuowanie rozmów z Kremlem. “Utrzymywanie stosunków z Władimirem Putinem jest niezrozumiałe dla naszych sojuszników, i nie do zniesienia dla Ukraińców” – ocenia rozmówca “L’Opinion”. “Historycznym błędem Macrona było, to, że natychmiast nie pojechał do Kijowa” – wtóruje mu inny dyplomata. 

Według “L’Opinion” Francja nie radzi sobie z “próbą prawdy”, którą jest wojna na Ukrainie, i traci pozycję w Europie. Dziennik podkreśla, że Paryż przekazuje Kijowowi “skromne” ilości sprzętu wojskowego i pozostaje pod wpływem rusofilskich elit. “Znaczna część środowisk wojskowych pozostaje otwarta na rosyjską narrację wokół konfliktu” – alarmuje gazeta. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!